reklam
Bugun...
Katil Esed köşeye sıkıştı: Binlerce insan ölür, acilen kaldırın
Tarih: 19-03-2020 23:01:00 Güncelleme: 19-03-2020 23:01:00 + -


Suriye'de binlerce insanı katleden Beşar Esed, koronavirüs salgını nedeniyle ülkesine yaptırım uygulayan Batı'ya çağrıda bulundu.

Katil Esed köşeye sıkıştı: Binlerce insan ölür, acilen kaldırın
reklam

Katil Esed köşeye sıkıştı: Binlerce insan ölür, acilen kaldırın

 

Koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyanın dört bir yanında etkisini sürdürürken Esed rejimi, pandemi ortamında Batı’nın yaptırımlarını beklemeksizin kaldırma çağrısı geldi.

 

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın yayınladığı açıklamada, "Suriye, uluslararası toplumu uluslararası evrensel hukukun temellerine ve insan hayatının dokunulmazlığına saygı göstermeye, özellikle de koronavirüsün komşu ülkelerde yayıldığı ortamda yaptırımların beklemeksizin kaldırılması ile ilgili eylemlere çağırıyor” ifadelerine yer verildi.

 

İran, Küba ve Venezuela ile dayanışma mesajı

Koronavirüs salgınının daha fazla yayılma riskine rağmen ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) virüsten büyük ölçüde mustarip olan ülkelere yönelik tek taraflı yaptırımlar uygulamaya devam ettiklerine dikkat çeken bakanlık, Şam’ın bir kez daha İran, Küba, Venezüella ve pandemiye karşı koyan diğer ülkelerle tam dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

 

Binlerce insanı öldürmeyi yaptırımlara bağladı

Açıklamada, “Suriye, ABD ve yaptırımları destekleyip, insan haklarının korunmasını ihmal eden müttefiklerini bu hastalık nedeniyle her bir kişinin ölümünden sorumlu tutuyor” denildi.

 

Suriye’de şu anda resmen teyit edilmiş hiçbir koronavirüs bulaşma vakası bulunmuyor. Esed rejimi, önleyici tedbirlerin bir parçası olarak virüs salgınının saptandığı tüm ülkelerle hava ulaşımını durdurarak ve Lübnan ile kara sınırını kapatarak bir dizi ciddi kısıtlama getirdi.

 

Ülke genelinde restoran, kafe, müze ve insanların kalabalık halde olabileceği diğer tüm mekanlar kapatıldı. Bakanlıklar ve mahkemeler dahil olmak üzere devlet kurumlarının çalışması önemli ölçüde kısıtlanmış durumda.

 
Kaynak: TÜRKİYE HABER GRUBU

Editör: TÜRKİYE HABER GRUBU turkiyehabergrbu.com

Bu haber 140 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ