reklam
Bugun...
İlk İ sınıfı fırkateyn TCG İSTANBUL o tarihte denize inecek
Tarih: 02-01-2021 21:12:00 + -


İstif (İ) sınıfı fırkateynlerin ilki olan TCG İSTANBUL 17 Ocak 2021 tarihinde deniz indirilecek.

İlk İ sınıfı fırkateyn TCG İSTANBUL o tarihte denize inecek
reklam

İlk İ sınıfı fırkateyn TCG İSTANBUL o tarihte denize inecek

İ sınıfının ilk versiyonu olan savaş gemisinin inşası hâlâ STM ana yüklenici sorumluğunda birçok Türk Savunma Sanayii firmamızın katılımıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda Deniz Kuvvetlerimizin tersanesinde devam ediyor. İlk fırkateyn F515 TCG İSTANBUL 17 Ocak 2021’de denize indirilecek.

 

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen "İ" Sınıfı Fırkateyn projesinde, ilk geminin dizayn ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına yönelik Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı 30 Haziran 2015 tarihinde alınmıştı.

 

İlk inşaa faaliyetleri 3 Temmuz 2017’de İstanbul Tersanesi Komutanlığında törenle başlanan "İ" Sınıfı ilk fırkateyn projesinde birinci gemi TCG İSTANBUL’un (F-515) 17 Ocak’ta denize indirilecek ve Mayıs 2022’de liman kabul testleri, 2023 Ocak’ta seyir kabul testleri tamamlandıktan sonra 2023 Eylül’ünde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

İ Sınıfı Fırkateyn’de yerlilik oranı yüzde 75’e yükseliyor

Türk savunma sanayiinin yerli gemi projelerinde önemli roller üstlenen STM’nin kamuoyuna, sosyal medya üzerinden tecrübesini aktarmak için başlatmış olduğu "STM ile 1e1 Cevaplar" projesinde Kasım 2020’de konuşan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, "Örneğin sektördeki savunma sanayi firmalarının STM’nin ana yükleniciliğinde bir araya geldiği daha komplike bir proje olan İ Sınıfı Fırkateyn inşasında yüzde 75 yerlilik oranına doğru yol alıyoruz. Ayrıca hâlihazırda fırkateynden denizaltıya pek çok yeni proje var" demişti.

İ (İstif) Sınıfı Fırkateynin savaş sistemleri için sözleşme imzalandı

Seyir Sistemleri, Muhabere Sistemleri, Radar Sistemleri, Silah Sistemleri, Su Altı Sistemleri, Elektronik-Harp Sistemleri ve Elektro-Optik Sistemlerinin tedariğinden ASELSAN sorumlu. Aselsan’ın sözleşmedeki payı 663,47 milyon ₺. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yıllarında gerçekleştirilecektir.

 

ADA Sınıfı korvetin üzerinde yapılan tasarımsal değişiklikler ve silah yükünün artırılması ile ortaya çıkan İstif sınıfı fırkateynlerin Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılan ve yaşlanan MEKO Track I gemileri ikame etmesi bekleniyor.

 

4 adet inşa edilecek İ Sınıfı Fırkateynlerin isimlendirmesi ve borda numaraları şöyle olacak:

 

- TCG İstanbul (F-515)

 

- TCG İzmir (F-516)
Kaynak: TÜRKİYE HABER GRUBU

Editör: TÜRKİYE HABER GRUBU turkiyehabergrubu.com

Bu haber 18 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam